Známe je v každé domácnosti, a i přes veškerou snahu je téměř nemožné se jim vyhnout. O čem je řeč? Přece o usazeninách způsobených vodním kamenem. Viditelné stopy najdeme na bateriích, v toaletních mísách, na kachličkách, zástěnách sprchových koutů, umyvadlech či kuchyňských dřezech. Vodní kámen se logicky objevuje se na všech místech, kde používáme vodu, zejména tu horkou.
Vzhledem k tomu, že vodní kámen nemá negativní vliv na naše zdraví a bojuje s ním v podstatě každý, je zbytečně se z nějaké té drobné usazeniny hroutit. Pokud ale odstraňování vodního kamene dlouhodobě podceníme, může nám způsobit pěkné lapálie. Typický je ucpaný odpad nebo vyšší spotřeba energií.
Jak vzniká vodní kámen?
Už samotný název nám napovídá, že vodní kámen vzniká z vody. Jak ale každý ví, samotná voda má v různých lokalitách různou tvrdost, a právě informace o tvrdosti nám říkají, jak moc vodního kamene se z konkrétní vody tvoří. Každá voda má totiž jiný obsah vápníku a hořčíku, právě ty jsou hlavními původci usazenin.
Platí taky pravidlo, že čím teplejší voda se používá, tím více kamene vzniká. To vysvětluje, proč větší nánosy najdete ve vaně a sprchovém koutu než v toaletní míse. Větší pravděpodobnost vzniku vodního kamene je také na všech místech, kde dochází k náhlým změnám rychlosti průtoku vody a tlaku. Usazeniny tak nejsou jen v trubkách a na plochách v koupelně, ale vznikají ve velkém množství také uvnitř různých přístrojů, kterými voda prochází. Typicky jsou ohrožené rychlovarné konvice, bojlery pračky, myčky na nádobí či sluneční korektory na ohřev vody.
A co na to elektroměr?
Konečně se dostáváme k jádru celého problému. Všechny vzniklé usazeniny uvnitř spotřebičů začnou působit jako izolant, přístroji znemožňují ideální fungování a mají neblahý vliv na jeho efektivitu. Co to znamená v praxi? Například takový zanesený bojler potřebuje na ohřev stejného množství vody i o desítky procent více energie. Rychlovarná konvice zase potřebuje delší čas a potažmo i více energie na ohřev vody.
Zanesené přístroje mají navíc mnohem větší poruchovost. Dbejte proto na pravidelné odvápnění kávovaru, používání změkčovačů vody do praní a myslete na občasnou revizi velmi drahých přístrojů. Taky si nastudujte, jak odstranit vodní kámen. Jeho usazeniny jsou nejen nevzhledné, ale taky mohou trvale poškodit vaše spotřebiče. Někdy navíc není potřeba hned sahat po drahých čistících prostředcích. Rychlovarnou konvici například snadno a efektivně zbavíte vodního kamene za pomoci kyseliny citrónové.